MUZEUM SOŚNICOWICE-August Wilhelm Hegenscheidt

August Wilhelm Hegenscheidt 1823-1891 ,wybitny śląski przedsiębiorca,filantrop człowiek o wyjatkowej uczciwości i wrażliwości społecznej .Twórca pierwszej na Śląsku walcowni drutu,zwany ojcem chrzestnym  gliwickiego przemysłu.

W roku  1857 założył w Gliwicach fabrykę gwoździ,łańcuchów i drutu.Jako pierwszy stosując najnowsze technologie opracował produkcję na skalę przemysłową gwoździ na zimno na gwoździarkach drutowych.Technika ta całkowicie zrewolucjonizowała rynek gwoździ, kutych do tego czasu ręcznie badź też produkowanych na mało wydajnych gwoździarkach ,gwoździ ciętych z blachy.(Technikę i maszyny do produkcji gwoździ ciętych  można do dzisiaj oglądać na terenie Zabytkowego Zespołu Walcowni i Gwoździarni w Maleńcu.)

Całe życie A.W.Hegenscheidt poświecił rozwojowi przemysłu stalowego .W roku 1865  nabył od Johna Baildona hutę co przyczyniło się  do znacznego wzrostu produkcji  przez co stał sie największym na Ślasku potentatem w zakresie produkcji drutu,lin,łańcuchów oraz gwoździ.Wraz ze swoim największym konkurentem Oscarem Caro w roku 1887 założyli największy na Śląsku koncern stali .

Jako jedyny na Ślasku założył dla swoich pracowników Kasę Chorych oraz Kasę Wsparcia Inwalidów ,Wdów i Sierot.Zasłynął także jako filantrop budując na terenie Gliwic szkoły przemysłowe,oraz obiekty sportowe.

Comments are closed.